Strona główna » Blog » Rewolucja na rynku opakowań z wykorzystaniem druku cyfrowego

Rewolucja na rynku opakowań z wykorzystaniem druku cyfrowego

Na prężnie rozwijającym się rynku e-commerce już nie tylko samo jednostkowe opakowanie produktu ma znaczenie, ale również to w jaki sposób zamówione przez klienta produkty zostały spakowane na czas transportu. Można powiedzieć, że takie pudło powinno przede wszystkim właściwie zabezpieczyć zamówiony produkt, aby w stanie nienaruszonym trafiło do klienta. Jednak w dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotyka się opakowania kartonowe bez nadruku. Jest to kolejny element, który wpływa na postrzeganie firmy i już na samym początku gdy kurier dostarcza przesyłkę klient buduje swoje pierwsze wrażenie.

wielokolorowy zadruk w metodzie cyfrowej

Dostępnych jest kilka technologii przygotowania kolorowych opakowań. Najpopularniejszymi technikami do przenoszenia obrazu to flexografia i druk offsetowy. Jednak w ostatnim czasie coraz odważniej na rynek wchodzi druk cyfrowy, który daje dużo nowych możliwości w stosunku do metod tradycyjnych.

Dlaczego druk cyfrowy na tekturze to rewolucja?

Podstawą technologii druku cyfrowego jest druk bezpośrednio na tekturze. Druk odbywa się bezpośrednio z pliku, dzięki czemu nie ma konieczności przygotowania kosztownych narzędzi drukarskich, a co za tym idzie obniżony zostaje koszt przygotowania samej produkcji. Sama metoda druku znana jest już od wielu lat. Do stosunkowo niedawna, cyfra była dostępna w technologii tzw. multi pass, czyli zadruk wieloprzebiegowy, niskowydajny.

Jednak za sprawą innowacyjnej, cyfrowej maszyny drukującej Nozomi C18000T, stworzonej przez firmę EFI postrzeganie jak i same możliwości cyfry zdecydowanie się zmieniają. Taka maszyna jest częścią parku maszynowego firmy Digit Pack. Drukowanie odbywa się w technologii single pass, czyli w jednym przebiegu co daje szereg zalet w stosunku do powszechnie znanej metody multi pass.

druk cyfrowy w technologii single pass

Najważniejsze zalety druku cyfrowego single pass

Pierwszą zaletą druku cyfrowego single pass będzie bez wątpienia prędkość druku, która wynosi do 75m/min. W stosunku do popularnej cyfry multi pass jest to kilkadziesiąt razy szybciej. Daje to możliwość przedrukowania ok 4000 arkuszy w ciągu godziny.

Druk odbywa się przy użyciu farb UV LED dzięki czemu tektura po zadruku jest od razu gotowa do wykrawania opakowań. W procesie używane jest 6 kolorów, 4 kolory CMYK wzbogacone o Orange i Violet dzięki czemu jest możliwość wydrukowania do 97% kolorów specjalnych z biblioteki Pantone. Opakowania są nie tylko kolorowe, ale dzięki zastosowaniu farb UV posiadają bardzo wysoki połysk.

Kolejną bardzo ważną zaletą jest możliwość druku bezpośrednio na tekturze o grubości do 12mm. Metodę tą wyróżnia również format zadruku. Istnieje możliwość produkcji na tekturze o formacie 1800mm x 3000mm. Dzięki temu możliwe staje się wyprodukowanie np. opakowanie na telewizor w jednym kawałku!

Istotną zaletą druku cyfrowego jest również to, że zlecając zadruk nie trzeba ograniczać się w wyborze kolorów. Projekt może być multikolorowy, a ilość użytych kolorów nie wpłynie na poziom cenowy. Zadruk jednego koloru czy palety kolorów będzie wyceniany identycznie. Znaczenie będzie miał tylko procent zadrukowanej powierzchni.

wykorzystanie druku cyfrowego
Zobacz także inne artykuły