Strona główna » Blog » Dostępne technologie druku dla opakowań z tektury falistej

Dostępne technologie druku dla opakowań z tektury falistej

Jak powstawały pierwsze opakowania kartonowe z nadrukiem? Na początku do znakowania kartonów używano prostych pieczątek, następnie pojawiła się technologia fleksograficzna, która umożliwia bezpośredni zadruk tektury z jakością doganiającą offset. Do dyspozycji jest również metoda zadruku offsetowego gdzie nadruk wykonywany jest na arkuszu papieru, który w dalszym etapie musi zostać poddany procesowi kaszerowania. Inną metodą z bezpośrednim zadrukiem na arkuszu tektury jest druk cyfrowy. Poniżej w zwięzły sposób zostały opisane i porównane trzy technologie zadruku.

Produkcja opakowań drukiem cyfrowym

Cyfra na przestrzeni lat staje się coraz bardziej popularną techniką druku, a to za sprawą wielu możliwości jakie daje przy produkcji opakowań. Druk cyfrowy polega na zadruku grafiką o wysokiej jakości z pliku bezpośrednio na tekturze. Dzięki temu nie ma wysokich kosztów przygotowania produkcji w postaci płyt drukujących oraz pomijany jest proces kaszerowania. Czas produkcji również ulega znacznemu skróceniu, w stosunku do dwóch pozostałych metod. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej zadrukowany karton od razu jest gotowy do wycinania opakowań.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje maszyn drukujących cyfrowo. Są to tzw. multi pass i single pass. Pierwsza polega na tym, że na stole kładziemy arkusz tektury a następnie głowice drukujące poruszają się i nakładają farbę. Druga działa odwrotnie. Głowice znajdują się w jednym położeniu, a pod nimi tektura jest przesuwana pasem transportowym. Cyfry multipassowe, czyli wieloprzebiegowe z uwagi na dość długi czas zadruku popularne są przy niskich nakładach. Z kolei z maszyną single pass druk odbywa się szybko, z prędkością nawet do 75m/min, dzięki czemu możemy drukować w granicach 4000 arkuszy na godzinę. Tego typu maszyną cyfrową jest Nozomi C18000. Druk na tej wysokowydajnej maszynie jest w ofercie firmy Digit Pack. Co ją wyróżnia, jakie są inne zalety?

Do produkcji używane są farby UV LED, które charakteryzuje wysoki połysk. Dzięki temu pomijany jest proces nanoszenia dodatkowej powłoki w celu uzyskania efektu połysku. Farby UV LED cechuje również wysoka trwałość, a to wszystko dzięki temu, że są utwardzone od razu po druku. W procesie druku używanych jest 6 kolorów, 4 standardowe CMYK plus 2 dodatkowe Orange i Violet. Daje to możliwość wydrukowania do 97% kolorów z palety Pantone.

Kolejną zaletą druku cyfrowego, która nie jest osiągalna w metodzie fleksograficznej i offsetowej jest możliwość zmiennego zadruku w jednym procesie produkcyjnym. Dzięki temu wyprodukowane opakowanie kartonowe może mieć swój indywidualny numer, kod kreskowy, QR kod czy nawet grafikę. Opakowania można personalizować, czy w zależności od potrzeby zmieniać grafiki. Wszystko to jest możliwe nawet dla małych partii produkcyjnych.

Fleksograficzna metoda zadruku tektury falistej

Technologia fleksograficzna znana jest dobrze od lat, umożliwia bezpośredni zadruk tektury. Początkowo można było drukować proste elementy graficzne ale w dzisiejszych czasach mogą to być obrazy w wysokiej rozdzielczości. Minusem tej technologii zdecydowanie są wysokie koszty przygotowania druku. Przed przystąpieniem do druku konieczne jest przygotowanie formy polimerowej za pośrednictwem której farba rozprowadzana jest na tekturze. Przy użyciu jednego polimeru można nanieść tylko jeden kolor.

Jeżeli na kartonie chcemy uzyskać nadruk składający się z kilku kolorów, wówczas należy przygotować odpowiednią ilość form drukarskich. W sytuacji gdy chcemy zadrukować obraz o wysokiej rozdzielczości składający się z kilku kolorów to koszt fotopolimerów może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. W związku z tym, metoda ta jest najczęściej wykorzystywana przy zadrukach 1-kolorowych.

Zadruk offsetowy w produkcji opakowań z tektury falistej

Kolejną techniką druku jest tzw. offset,  gdzie uzyskuje się druk o najwyższej jakości. Metoda ta polega na zadruku arkuszy papieru. Następnie aby powstało opakowanie, arkusz papieru musi przejść dodatkowy proces kaszerowania, czyli doklejania arkusza papieru do arkusza tektury falistej, co wydłuża cały proces.

W technice offsetowej formą drukującą jest cienka blacha aluminiowa, popularnie nazywana płytą. Ich cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku flexografii, obraz jest w najwyższej jakości i możemy zadrukować naprawdę cienkie linie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że do rozpoczęcia druku musimy zużyć kilkaset arkuszy żeby otrzymać wymaganą jakość druku, następnie kaszerowanie wydłuża czas i komplikuje proces przygotowania zadrukowanej tektury. Przy zadruku offsetowym na powierzchnię farby można nakładać lakiery o wysokim połysku oraz inne powłoki poprawiające estetykę opakowania. Są to jednak kolejne procesy, które wydłużają sam proces produkcyjny, a co za tym idzie podnoszą koszty.

Zobacz także inne artykuły