Strona główna » Blog » Znaczenie opakowań dziś i kilka lat temu

Znaczenie opakowań dziś i kilka lat temu

Opakowanie, jak sama nazwa wskazuje ma „opakować” zawartość. Jego podstawową funkcją jest zabezpieczenie produktu przed czynnikami zewnętrznymi. Mają duże znaczenie na różnych polach takich jak transport i magazynowanie, ale również jest nośnikiem informacji o samym produkcie, jego składzie, przeznaczeniu oraz o jego producencie. Takie główne zadanie miały opakowania dawno temu.

Nie można zapomnieć, że w dzisiejszych czasach opakowania spełniają również istotną funkcję marketingową, dzięki której poza samą funkcjonalnością pudełka stają się po prostu coraz ładniejsze. Dziś niezmiernie ważne są odczucia wizualne. Aby je poprawić producenci opakowań zaczęli uszlachetniać zadruk poprzez aplikowanie lakieru z wysokim połyskiem lub matem, tworzone są powłoki satynowe lub drip off, czyli tzw. efekt „skórki pomarańczowej”. Trendy zmieniają się cały czas.

Od kilku lat jest moda na opakowania ekologiczne, czyli szare kartony z prostym elementem graficznym. Minimalizm połączony z estetyczną lekką grafiką daje obraz nowoczesnego produktu. Nie bez znaczenia jest tutaj również możliwość dalszego recyclingu kartonu. Nie tylko przekazując do dalszego przetwórstwa oddając jako makulaturę, ale również poprzez możliwość ponownego wykorzystania, np. jako opakowanie do przechowywania. W dobie ery e-commerce opakowanie ponownie zostaje wykorzystywana dla obsługi zwrotu towaru.

Rola druku cyfrowego w opakowaniach

Druk cyfrowy umożliwia nam zupełnie nową funkcjonalność jaką jest lepsza komunikacja z klientem poprzez opakowanie. Dzięki praktycznie zerowym kosztom przygotowania maszyny do druku, możemy korzystać ze zmiennych danych! Dzięki temu każde opakowanie może mieć inną grafikę, inny przekaz. Wiele osób zadaje pytanie czym się różni ta technika druku od flexo czy offsetu?

Zaczynając od jakości druku. Firma Digitpack posiada maszynę cyfrową Nozomi C18000 Plus, która umożliwia druk w rozdzielczości 360×720 ppi. Oznacza to, że obrazy wyglądają tak samo dobrze co w technice offsetowej.

Następnie wydajność maszyny to 70 metrów bieżących na minutę co oznacza, że „cyfrą” w technologii single pass można drukować z prędkością dorównującą innym maszynom drukarskim.

cyfrowa maszyna drukująca

Z kolei, gdy w offsecie konieczne jest przygotowanie płyt CTP i zużycie kilkuset arkuszy żeby rozpocząć druk to w technologii cyfrowej, pierwszy arkusz może już być zadrukowany poprawnie. Jeżeli opakowanie pokryte jest niewielką ilością farby, cena jednostkowa małego nakładu może być konkurencyjna, nawet w porównaniu do kilkutysięcznego nakładu we flexo.

Jak należy „patrzeć” na druk cyfrowy

Wysokowydajna maszyna Nozomi C18000 plus zainstalowana w firmie Digitpack drukuje farbami
UV-LED. Dzięki temu, miejsca wypełnione farbą mają bardzo wysoki połysk. To się nazywa efekt „spot gloss”. Z kolei w technice offsetowej, żeby uzyskać taki efekt, musimy przygotować specjalną formę lakierową i nanieść specjalny lakier co podwyższa koszty druku. W cyfrze nie ma problemu ze „spasowaniem się” lakieru z farbą. Druk i połysk to jest to samo!

przykładowe opakowanie zadrukowane w technologii cyfrowej

Zastosowanie farb z połyskiem nie ogranicza nas w przygotowaniu opakowań matowych. Gdy użyjemy tekturę pokrytą papierem kraftowym, niepowlekanym farba zostaje częściowo „wchłonięta” przez podłoże co będzie dawało efekt matowego druku. Cyfra znakomicie wygląda na opakowaniach szarych. Pomimo tego, że farby UV-LED nie są kryjące, uzyskane kolory mogą nas zaskoczyć.
Co prawda żółty bądź pastelowy kolor będzie przybrudzony przez kolor tektury ale opakowanie przestaje być nudne, monochromatyczne.

Technologia cyfrowa umożliwia nam w łatwy sposób zadruk dwustronny tektury. Jest to idealne rozwiązanie dla opakowań e-commerce. Zewnętrzna strona opakowania może zawierać skąpe informacje o tym co znajduje się w środku. Może to być tylko logo producenta bądź informacje dla kuriera. Wewnątrz możemy „olśnić” naszego klienta kolorową grafiką w połysku lub macie.  „Unboxing” czyli otwieranie opakowania jest interesujące, a kolorowe wnętrze może mieć pozytywny odbiór i wpłynąć na kolejne zamówienia u tego samego dostawcy.

Niektórzy odbierają cyfrę jako technologia dzięki której w łatwy sposób można do produkować brakującą partię opakowań wyprodukowanych wcześniej w technologii offsetowej czy flexograficznej. Część produktów na pewno tak można traktować, bo kolory mogą wyjść takie same. Ale opakowania wyprodukowane cyfrowo ze względu na jakość farb są po prostu inne. Nie da się powiedzieć, że „spot gloss” jest taki sam jak na offsecie. Dzięki farbom UV-LED opakowanie może wydawać się bardziej przestrzenne, żywe. Wprowadzanie zmiennych danych, zmienność grafiki pozwala nam na szersze spojrzenie na produkty sklepowe. Kto powiedział że wszystkie opakowania muszą być takie same? Czasami wystarczy zaprojektować je w takiej samej stylistyce ale grafika może być inna. O tym więcej napiszemy w kolejnym artykule.

Zobacz także inne artykuły